Jeszcze nie tak dawno płaskie dachy stanowiły najbardziej popularny rodzaj dachów. W ten sposób pokrywano budynki nazywane popularnie „kostkami”. Niestety, taki rodzaj pokrycia dachowego powoduje bardzo duże straty ciepła, zwłaszcza jeżeli nie zostanie założona odpowiednia termoizolacja. Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że pustka powietrzna jest skutecznym termoizolatorem. Nie miało to zbyt wiele wspólnego z prawdą, dlatego też obecnie decydując się na dach płaski, konieczne jest dobranie odpowiedniej termoizolacji.

W jaki sposób można wykonać termoizolację dachu płaskiego?

Decydując się na ocieplenie dachu płaskiego,  należy zwrócić uwagę na konstrukcję dachu. Obecnie najczęściej spotkać można dachy wentylowane oraz dachy niewentylowane. W przypadku pierwszego rodzaju konstrukcji ocieplenie układa się bezpośrednio na warstwie stropu. Do tego rodzaju termoizolacji dachów płaskich wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian. Aby zapewnić jak najlepszą odporność przed uciekaniem ciepła, warto zamontować izolację termiczną także po wewnętrznej stronie. W przypadku stropodachów o niskiej przestrzeni wentylacyjnej stosuje się metodę wdmuchiwania granulatu ze styropianu lub wełny mineralnej do jej wnętrza.

Decydując się na wykonanie termoizolacji na dachu niewentylowanym, najpierw należy ułożyć izolację paroszczelną. Dzięki temu wilgoć nie dostaje się do ocieplenia i nie powoduje zmniejszenia jego termoizolacyjności. Następnie należy ułożyć twardy materiał izolacyjny – płyty z wełny mineralnej lub twardy styropian. W przypadku ocieplania styropianem kolejnym krokiem jest zabezpieczenie za pomocą cienkiej warstwy betonu, dzięki której styropian jest chroniony przed wysokimi temperaturami. Płyty materiału izolacyjnego układa się na zmianę, zaczynając od jednego naroża dachowego. Ocieplając dach, warto zdecydować się także na ocieplenie zewnętrznych ścian budynku.